DISTRIBUIȚI

Reţeaua Literară în parteneriat cu Asociația Culturală Diverbium, Republica Literară Telciu, Asociația Scriitorilor și Artiștilor Români din Spania ASARS, Revista Kryton sub egida PEN România, organizează a VI-a ediție a Concursului Naţional de Literatură Rețeaua Literară (debut) – secţiunile POEZIE şi PROZĂ. Fiecare secţiune (poezie & proză) îşi va desemna cei 7 finalişti.
Perioada de înscriere pentru concurs: 10 februarie – 10 aprilie 2020
Finaliştii vor fi desemnaţi în prima parte a lunii mai 2020. Câștigătorii Concursului vor beneficia de un sejur complet în perioada 17-23 august 2020 în Tabăra de Literatură “Întâlnirile de la Telciu” (https://www.facebook.com/tranzbordare/) unde vor participa la ateliere de scriere creativă coordonate de importante personalități ale lumii literare românești și vor avea lecturi la Telciu și Bistrița. Câștigătorii vor avea posibilitatea (numai dacă doresc și au deja un manuscris pregătit) să publice o carte la una dintre editurile importante din România
Textele vor fi trimise prin mail la adresa: reteaualiterara@yahoo.es, alături de o scurtă prezentare (cv literar + date de contact) până la data de 10.04.2020.
Condiţii de înscriere:

– să nu fi debutat până acum în volum
– nu există limită de vârstă pentru înscriere
– nu există condiţii în ce privește numărul de pagini, fontul ales pentru paginare, formatul în care vor fi trimise textele
– cei care au debutat în antologii sunt acceptați la acest concurs.
Câştigătorii vor fi desemnaţi de către un juriu format din: Nina Corcinschi, Radu Vancu, Adriana Stan, Claudiu Komartin, Ioana Vintilă, Bogdan Crețu și Gelu Vlașin
Iată și câștigătorii de până acum:
Ediția I

Poezie:
1. Elena Gabriela Lazara
2. Andrei Dosa
3. Aura Maru

Proză:
1. Roxana Sonea
2. Emilian Tânăru
3. Veronica Placintescu
Ediția a II-a

Poezie:
1. Alexandru Văsieș
2. Andreea Teliban
3. Mihai Ionuț Ologu

Proză:
1. Vlad Drăgoi
2. Norbert Matei
3. Iulia Valeri
Ediția a III-a

Poezie:
1. Catalina Matei
2. Iulian Trandafir
3. Ana Serbanescu

Proză:
1. Elena Navlea
2. Ion Alexandru Despina
3. George Mihalcea
Ediția a IV-a

Poezie:
1. Iris Tincu
2. Iulian Cristian Șerban
3. Mircea Bocioacă

Proză:
1. Ionela Mădălina Grosu
2. Andreea Voicu
3. Elena Rusu
Ediția a V-a

Poezie:
1. Monica Stoica
2. Alexandra Malina Lipara
3. Mihaela Munteanu

Proză:
1. Andra Samson
2. Ștefania Alexandra Sandu
3. Georgiana Grigoraș
Coodonator Concurs: Gelu Vlasin